Årets Juletur 2019 til TIVOLI

Foto Søren Elverlund

Så kom dagen hvor vi skulle en tur i Tivoli med vores Bus.

Vi var 35 der tog afsted i lidt fugtigt vejr. Humøret var højt hos alle og vi tog afsted kl. 14.00

Lene og jeg havde hentet vores billetter i forvejen i Tivoli så vi kunne dele dem ud i bussen på vej derind.

Vi ankom til Tivoli kl. 15.15 da der ikke havde været noget trafik mod København.

Vi fik alle stemplet ind og havde så tid til at komme rundt og se den flotte udsmykning med Juletræer med kunstig sne og masser af kulørte lamper.

Der var meget at se på og der var også mulighed for at købe Gløgg og æbleskiver mange steder.

Vi samledes ved Rest. Grøften kl. 18.00 hvor der var reserveret bord til Skipperlapskovs ad/libitum.

Efter bestilling og servering af drikkevarer for egen regning blev der serveret mad af mindst tre tjenere pr. bord så ingen skulle sidde og vente på maden. Serveringen blev ledet af vores tjener Pernille med højt humør.

Efter maden blev der serveret kaffe.

Tak til personalet for en god og hyggelig oplevelse 😊 !

Vi havde samling ved bussen kl. 20.30 og blev kørt mod Fårevejle og var hjemme igen ca. kl. 21.30

Tak for en hyggelig Tivolitur til alle deltagere og en tak til vores Chauffør fra St. Grandløse Busser for en behagelig bustur.

På gensyn til næste år 👋 !

På bestyrelsens vegne
Lene & Bjarne K. Andersen

| Svar

Nyeste kommentarer

12.09 | 09:35

Den 10. oktober er en mandag. Skal der ikke stå søndagscafe søndag d. 9. oktober? mvh Karen Hvid

23.08 | 08:44

hej
Jeg kommer fra WWF Danmark og faldt over jeres beskrivelse af Starreklint stenværk. Jeg synes det lød meget interessant.
I må gerne kontakte mig 60159039

27.06 | 21:56

generalforamling

18.05 | 12:54

Turen til Ulkerupskoven og “ De fortabte sjæle” samt spisning af medbragte madpakker, hos Tut i hendes lille hus ved havnen i Nykøbing, var hyggelig.