Nytårskuren 2020 På Bothwell

Nytårskuren 2020

Link til Jyttes Velkomst tale til Nytårskur 2020

https://photos.app.goo.gl/at9gj8evrY6zpqCS7

 

Jytte byder velkommen til De 76 Aktive Pensionister der var mødt op til vores Nytårskur 2020 på Bothwell til en hyggelig eftermiddag med champagne og Gyda’s berømte hjemmebagte kransekager.

Efter Jyttes velkomst tale blev der sunget “ Vær velkommen herrens år “ og Kim spillede til. Alle sang med for fuld styrke - Det lød rigtigt godt.

Link til fællessang " Vær velkommen herrens år "

https://photos.app.goo.gl/MqyvLtQ8C24uX7af9

Kim Skovlund stod for musikken og underholdningen 🎼
Vores tre veloplagte tjenere Bjarne, Torben og Jens sørgede for at alle vores gæster havede fyldte glas og kransekager på bordene.
Tjenere i aktion med servering af Champagne
Vi havde inviteret vores Sundhedskoordinator i Odsherred Kommune Sussi Friss til at holde Nytårs talen. Efter en god og informativ tale fik hun overrakt 2 af Asda’s flotte hjemmestrikke blomster sokker.

Link til den fulde Nytårstale af Sundhedskoordinator Sussi Friis : Video

https://photos.app.goo.gl/gDig1qLpQUueXMQP6


Links til omtale i SN.dk

https://sn.dk/Odsherred/Foerste-gang-en-kvinde-holdt-nytaarstalen/artikel/903347

Sidst men ikke mindst fik vi pludselig besøg af rengøringskonen på Bothwell - se omtale i SN.dk der har en artikkel på nedenstående link :

| Svar

Nyeste kommentarer

12.09 | 09:35

Den 10. oktober er en mandag. Skal der ikke stå søndagscafe søndag d. 9. oktober? mvh Karen Hvid

23.08 | 08:44

hej
Jeg kommer fra WWF Danmark og faldt over jeres beskrivelse af Starreklint stenværk. Jeg synes det lød meget interessant.
I må gerne kontakte mig 60159039

27.06 | 21:56

generalforamling

18.05 | 12:54

Turen til Ulkerupskoven og “ De fortabte sjæle” samt spisning af medbragte madpakker, hos Tut i hendes lille hus ved havnen i Nykøbing, var hyggelig.